Jak prać ręczniki, by były miękkie i pachnące?

Jak prać ręczniki, by były bardziej przyjemne w dotyku? Przyznajmy, że każda z nas chciałaby mieć w domu pachnące i miękkie ręczniki, jak w hotelu. W artykule mam dla was kilka porad, dzięki którym osiągniecie ten efekt.

jak prac reczniki

Sposobów na to jak prać ręczniki jest wiele. Sama przetestowałam wiele z nich, skuszona wizją mięciutkich i przyjemnych w dotyku ręczników. Przyznajcie, że wytarcie się takim ręcznikiem po kąpieli to zupełnie inna bajka! Niestety niewłaściwe pranie ręczników sprawia, że stają się one szorstkie, sztywne i nieprzyjemne w użytkowaniu. Co zrobić, by uniknąć tego efektu, a w zamian cieszyć cię puszystymi i miękkimi w dotyku ręcznikami? Poniżej przedstawiam sprawdzone przeze mnie porady na temat prania ręczników.

Przed praniem

Trudno określić, co ile prać ręczniki, ponieważ to zależy od ich użytkowania i stopnia zabrudzenia. Przyjmuje się, by wymieniać je średnio co 2-4 dni, ale starajcie się robić to jak najczęściej. Jeżeli już zużyjecie dany ręcznik, dokładnie go wysuszcie. Nigdy nie wkładajcie wilgotnego ręcznika do kosza na pranie, ponieważ może on po prostu spleśnieć lub zatęchnąć, a niestety zapachu stęchlizny bardzo trudno się pozbyć. Wkładając ręczniki do pralki, nie zapełniajcie bębna pralki do końca – mokre ręczniki podwajają swoją objętość i są bardzo ciężkie, dzięki czemu łatwiej o uszkodzenia a trudniej wypłukać detergenty.

Pranie ręczników

Pierwsze i najważniejsze – stosujcie się do zaleceń producenta. Większość ręczników może być prana w temperaturze 60 stopni, co zabija znaczną część bakterii. Pranie ręczników w 95 stopniach z kolei likwiduje bakterie pleśniowe i pasożyty – zaleca się je np. po przebyciu choroby zakaźnej. Ręczniki należy wirować maksymalnie w 700 obrotach na minutę, by nie niszczyć ich delikatnych włókien.
Pranie ręczników wymaga oczywiście odpowiednich środków. W tym celu lepiej użyć płynów i żelów do prania niż tradycyjnego proszku, który trudniej się wypłukuje, powodując szorstkość tkanin. Jeżeli używacie płynów do płukania, warto wypłukać ręczniki dwa razy – niedokładnie wypłukane ręczniki są twarde i gorzej chłoną wilgoć.

Suszenie ręczników

Oczywiście najlepiej suszyć ręczniki na świeżym powietrzu. Jeśli rozkładacie suszarkę w domu, musicie pamiętać o tym, by ręczniki suszyć w otwartym lub wywietrzonym pomieszczeniu. W zamkniętych pomieszczeniach ręczniki dużo wolniej schną, przez co mogą nawet nieprzyjemnie pachnieć stęchlizną. Przed powieszeniem należy strzepnąć ręczniki, by rozdzielić jego włókna, podobnie przy składaniu.
Dobra, wiemy już jak prać ręczniki, teraz pora na kilka porad, dzięki którym uzyskacie pachnące i miękkie ręczniki:
– jeżeli, mimo zastosowanych zasad, wasze ręczniki dalej są sztywne i szorstkie, może to być wina twardej wody – dodajcie wtedy środek zmiękczający,
– nie prasujcie ręczników – wyprasowane ręczniki gorzej wchłaniają wilgoć,
– jeśli wasz ręcznik śmierdzi stęchlizną wymoczcie go w wodzie z dodatkiem 2-3 łyżek octu (zniweluje brzydki zapach i zabije bakterie)
– miękkie ręczniki uzyskacie płucząc je w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej (wystarczą 2 łyżki),
– nie bójcie się suszyć ręczników na mrozie – to wyjątkowo zmiękcza ich włókno i sprawia, że są bardziej puszyste,
– nowe ręczniki wypierzcie od razu przed użyciem – producenci spryskują je substancjami będącymi pochodnymi plastiku, aby uchronić je przed osiadaniem kurzu.

Odpowiednie pranie ręczników sprawi, że staną się one miękkie i przyjemne w dotyku. Kierując się powyższymi wskazówkami z pewnością osiągniecie ten efekt. A jakie są wasze rady na to jak prać ręczniki? Macie swoje sprawdzone sposoby? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu.

Comments

  1. Adrianna
    8 listopada 2018 / 12:47

    Ten trik z octem się sprawdza? Moje ręczniki nie pachną świeżością nawet po praniu i nie wiem czy to im nie zaszkodzi… Ktoś próbował?:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.