Myślisz o pracy hostessy? Powinnaś to wiedzieć

Wiele dziewczyn chciałoby spróbować swoich sił jako hostessa, ale niezbyt wie – na czym ta praca polega. A to ważne, bowiem nie każdy się do tego zawodu nadaje.

Hostessa to przede wszystkim dziewczyna, która zajmuje się promowaniem produktów oraz usług znanych firm. Bardzo często udziela także różnych informacji uczestnikom imprez biznesowych jak dni otwarte, targi, eventy itp. W przypadku niektórych wydarzeń rozrywkowych – jak np. bankiety czy wydarzenia sportowe są niejako pięknym dodatkiem, dodającym uroku temu, co dzieje się wokół.

Jak widać – wachlarz obowiązków hostessy jest naprawdę szeroki. Dlatego warto znać szczegóły tego fachu, by wiedzieć na co się piszemy – i co nas może spotkać.

Hostessy – dziewczyny do wielu różnych zadań

Hostessy muszą być elastyczne, bowiem co tydzień mogą wykonywać zupełnie inne zadania. Bardzo często dziewczyny pracują w sklepach, marketach, aptekach itp. gdzie zachęcają klientów do kupowania produktów konkretnej marki. Dlatego zanim przystąpią do działania – muszą się nauczyć i wiedzieć dokładnie co ferują. Konsumenci mogą bowiem zadawać wiele pytań.

Zdarza się też, że hostessy prowadzą konkursy na eventach. Dlatego nie mogą mieć tremy przed wystąpieniami publicznymi.

Na imprezach rozrywkowych ich zadaniem często jest po prostu miła rozmowa. Dlatego większość współczesnych agencji zwraca uwagę na elokwencję zatrudnianych osób i oczekuje, że będą miały przynajmniej podstawową wiedzę na wiele różnych tematów.

Kto może zostać hostessą?

Po pierwsze – dziewczyna musi być zadbana. Jest niejako „promocją” danej imprezy, więc przyciąga wzrok i podkreśla jej prestiż. W przypadku np. sportowych wydarzeń, często towarzyszą uczestnikom rajdów czy wystąpień i pozują z nimi do zdjęć. Najlepiej też, by hostessa była wysoka, jednak obserwując współczesny rynek – nie jest to wariant konieczny. Agencje wielokrotnie zatrudniają też drobne niewysokie dziewczyny.

Hostessa musi też być osobą pogodą, z poczuciem humoru, rozmowną i cierpliwą. Ta ostatnia cecha wiąże się z tym, że podczas obsługiwanych imprez i promocji ma do czynienia z różnymi osobami – zarówno tymi miłymi, jak i nieprzyjemnymi. Z tymi drugimi muszą więc umiejętnie zakończyć ewentualną rozmowę i zniechęcić do jej kontynuowania.

Zalety i wady bycia hostessą

Każda praca hostessy ma swoje wady i zalety. Do plusów należy zaliczyć niewątpliwe różnorodność – cały czas robimy coś nowego, poznajemy ciekawe produkty, interesujących ludzi. Atutem są też zarobki, hostessa jest często w stanie zarobić kilkadziesiąt (a nawet kilkaset) złotych w ciągu godziny, przy czym nie musi wyróżniać się jakimiś wyjątkowymi umiejętnościami. W zawodzie tym często odnajdują się studentki. Większość imprez i eventów odbywa się w weekend, więc nie koliduje to z ich nauką, a dodatkowo pozwala na podreperowanie budżetu. Są też panie, które traktują to jako stałe zajęcie, jednak tych jest zdecydowanie mniej.

Hostessa bywa w wielu miejscach i poznaje przeróżne osobowości. Takie znajomości mogą w przyszłości bardzo się przydać. Zdarza się też, że determinują one dalszą drogę zawodową.

Co do wad, to z pewnością trzeba wymienić różne warunki pracy. Hostessa często promuje produkty np. na działach z tzw. „lodówkami”, gdzie jest bardzo zimno. Do tego zazwyczaj wykonuje swoje obowiązki stojąc przez kilka, a nawet kilkanaście godzin, więc wiąże się to z dużym zmęczeniem. Dlatego kondycja fizyczna jest tu bardzo przydatna. W przypadku promocji często dochodzi także stres – bowiem pracodawca oczekuje efektów, zbyt mała sprzedaż jest dowodem na nieefektywność hostessy.

Jak wcześniej wspomniałam dziewczyna musi się też czasami zmagać z nieprzyjemnymi klientami, którzy są nachalni, a nawet ordynarni. Wówczas ciężko zachować zimną krew i dalej robić swoje.

Ubiór hostessy

Jeśli chodzi o pracę hostessy, to ubiór pełni tu często kluczową rolę. Wielokrotnie to on przyciąga uwagę klientów, co jednocześnie wpływa także na rozpoznawalność konkretnej marki. Ciekawy strój często sprawia, że ludzie robią sobie z hostessą zdjęcia i wrzucają je np. do mediów społecznościowych. Trudno tu o lepszy marketing.

Bardzo często hostessa jest też ubrana w strój galowy – białą bluzkę oraz czarną spódnicę do kolana i koniecznie eleganckie buty (najlepiej na obcasie).

W marketach często spotkamy dziewczyny w koszulkach z logiem promowanej firmy. Z kolei na sportowych imprezach hostessy często są ubrane w specjalnie przygotowane sukienki, kostiumy, topy, czapki i wiele innych.

Z kolei w przypadku wydarzeń skierowanych do najmłodszych – hostessa może wystąpić np. w sukni księżniczki, wróżki bądź stroju jakiejś postaci z bajki.

Jak zostać hostessą?

Hostessa może szukać zleceń na własną rękę – wysyłając oferty do różnych firm. Aczkolwiek najpopularniejszą i zarazem najbezpieczniejszą formą jest nawiązanie współpracy z agencją. Wówczas dziewczyny podpisują umowy i mogą być spokojne o regularne zlecenia oraz wypłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.