Srebrne dodatki są bardzo efektowne. Ramy lustra, dzbanki, sztućce, rodzinne pamiątki, świeczniki czy inne ozdoby. Najgorsze jest jednak to, że zaniedbane tracą swój blask. Wówczas trzeba je wyczyścić i pozbyć się powstałego nalotu. Nie trzeba jednak korzystać z pomocy fachowców. Sprawdzamy, jakie są domowe sposoby na czyszczenie srebra, które są równie skuteczne i zarazem bardzo tanie.
Co ciekawe, jeszcze kilkaset lat temu nasi przodkowie nie mieli takiego problemu z zaśniedziałym srebrem. Jak to? Otóż jest to efekt zanieczyszczenia środowiska (a przede wszystkim powietrza), działalności fabryk, dużej ilości spalin samochodowych itp. Dawniej tego po prostu nie było.
Można opóźnić proces utleniania
W przypadku, gdy chcemy opóźnić proces utleniania, który wiąże się z ciemniejącym srebrem możemy je przechowywać w pudełku zawinięte w materiał np. aksamit. Obok nich można położyć także trochę węgla drzewnego (takiego samego, jaki sypiemy do grilla), to także spowolni osiadanie osadu. Tylko jak wiadomo – jaki sens trzymać piękne świeczniki czy ozdoby schowane w szafie? Przecież lepiej się nimi cieszyć na co dzień. W związku z tym – trzeba je czyścić, innego wyjścia nie ma.
Sposób pierwszy: folia aluminiowa
Bardzo popularnym sposobem na domowe czyszczenie srebra jest użycie folii aluminiowej. Plastikowe pudełko, miskę czy zwykły garnek wykładamy aluminiową folią spożywczą (taką, którą stosujemy na co dzień). Kładziemy rzeczy, które chcemy wyczyścić do pojemnika, zalewamy wodą i zasypujemy solą. Na litr średnio wsypujemy 5 łyżek soli. Zostawiamy srebro na kilka godzin, można na całą noc. Następnie wyjmujemy włożone rzeczy i przemywamy je letnią wodą, można dodać też odrobinę mydła i wycieramy czystym ręcznikiem, ścierką lub papierem. Jeśli są jeszcze zaśniedziałe miejsca – warto włożyć srebro do solanki z folią aluminiową raz jeszcze. Jest to naprawdę skuteczny sposób na czyszczenie srebra i zarazem banalnie prosty.
Sposób drugi: ocet, soda i woda
Kolejny domowy sposób na czyszczenie srebra – to włożenie go do roztworu z: 1 łyżki octu, 1 litra wody oraz 1 łyżki sody. Wszystko mieszamy w pojemniku, do którego wkładamy zaśniedziałe srebro na około kwadrans. Następnie płuczemy je pod bieżącą wodą i delikatnie wycieramy. Jeśli zachodzi konieczność – zabieg powtarzamy.
Sposób trzeci: pasta do zębów
Czyszczenie srebra pastą do zębów ma wielu zwolenników. Nakładamy ją na szczoteczkę (koniecznie o miękkim włosiu) lub ścierkę i pocieramy rzeczy, które chcemy wyczyścić. Po chwili powinny odzyskać swój blask. W tym przypadku trzeba jednak uważać, bowiem niektóre pasty i szczoteczki mogą porysować nasze bibeloty, ozdoby czy pamiątki. Metoda ta ma też ten minus, że ciężko jest dotrzeć to wszystkich zagięć i trudno dostępnych miejsc.
Sposób trzeci: cola i spirytus
Popularna cola znana jest nie tylko jako napój, ale i produkt do przetykania rur i czyszczenia poczerniałego srebra. Sprawdzi się do tego także wysokoprocentowy alkohol – wódka lub spirytus. Wkładamy srebro do wybranej cieczy (tak, by całe było zanurzone) i zostawiamy na minimum 12 godzin. Później myjemy pod bieżącą wodą i wycieramy dokładnie.
Sposób czwarty: popiół i sok z cytryny
Nieco mniej znanym sposobem jest wymieszanie popiołu i soku z cytryny. Odrobinę czystego popiołu wsypujemy do pojemnika i wlewamy sok z cytryny – tyle, by utworzyła się papka. Nakładamy odrobinę powstałej masy na ścierkę i pocieramy srebro do momentu, aż zniknie osad. Później dokładnie przemywamy czyszczone rzeczy pod bieżącą wodą i osuszamy.
Sposób piąty: woda z mydłem
Najmniej popularnym i chyba zarazem najmniej skutecznym jest umycie srebra pod bieżącą wodą z mydłem. Z pewnością w ten sposób usuniemy niewielkie zabrudzenia czy nagromadzony tłuszcz, jednak w przypadku mocno zaśniedziałych rzeczy lepiej jest spróbować któryś z wcześniejszych sposobów.