Prosty przepis na mydło. Można je zrobić samodzielnie!

Nie ma wątpliwości – mydło, które wykonamy samodzielnie, z pewnością będzie zdrowsze niż te kupione w sklepie. Zobacz jak prosty jest przepis!

W obecnych czasach bycie eko jest modne – i słusznie, trzeba się cieszyć, bowiem już zaczynamy odczuwać skutki zanieczyszczenia naszej planety. Świadomość dbania o środowisko jest coraz większa, a za za tym idzie – wzrasta zainteresowanie kosmetykami wykonanymi samodzielnie, czyli bez użytku zbędnej chemii (skład popularnych, dostępnych na sklepowych półkach kosmetyków do pielęgnacji pozostawia wiele do życzenia). Proponuję więc przetestować prosty przepis na mydło. Wystarczy trochę wolnego czasu i odrobina chęci, by cieszyć się naturalnym kosmetykiem.

Jak zrobić mydło?

Domowe mydło ma niewątpliwie tę zaletę, że to my decydujemy w dużej mierze o tym, co się w nim znajdzie. Poza tym to dobry produkt dla alergików, którzy często nie mogą korzystać ze sklepowych produktów pełnych przeróżnych sztuczności. Podaję więc sprawdzony przepis na mydło, które z pewnością zastąpi z czasem te kupowane.

Składniki, których potrzebujemy to: około 210 g oleju palmowego, 190 g wody demiralizowanej bądź destylowanej, 100 g oleju słonecznikowego i tyle samo rzepakowego. Przygotować musimy także 70 g sody kaustycznej, 50 g olejku rycydnowego i 100 g oliwy.

Zanim przystąpimy do dzieła należy też przygotować: rękawiczki lateksowe, okulary, które ochronią nasze oczy (mogą być przeciwsłoneczne), fartuch, garnek, foremki (do których wlejemy nasze mydło), termometr kuchenny, blender, folię aluminiową, łyżkę drewnianą i jakiś słoik. Większość z tych rzeczy na szczęście każdy ma w domu, pozostałe są ogólnodostępne, więc nie powinno być problemu z ich kupieniem.

Domowe mydło krok po kroku

Najpierw odmierzamy dokładnie składniki. Do pojemników wlewamy oddzielnie oleje, wodę do słoika, z kolei olej stopniowy do garnka. Ten ostatni – lekko podgrzewamy. Następnie wlewamy do garnka najpierw olej rzepakowy, mieszamy, dodajemy olej słonecznikowy, olejek rycynowy oraz oliwę. Wszystko dokładnie mieszamy, trzeba uważać, by temperatura cały czas sięgała około 50 stopni Celsjusza.

Przy kolejnej czynności musimy nałożyć fartuch, rękawicę i okulary, bowiem będziemy tworzyć mieszaninę wody z sodą kaustyczną, a jest to substancja żrąca. Do słoika powoli wsypujemy sodę – cały czas mieszamy, by ciecz była przezroczysta. Wówczas dodajemy ją do garna (oba płyny w momencie połączenia powinny mieć około 50 stopni).

Następnie wszystko blendujemy około kwadransa. Z czasem wszystkie składniki będą miały konsystencję gęstego błota. Taką papkę wkładamy go przygotowanych wcześniej foremek, wszystko owijamy folią aluminiową i kocem. Odstawiamy na dobę – a najlepiej na dwie. Później wyjmujemy mydełka – możemy je kroić, tylko trzeba to robić gorącym nożem, owijamy w papier (świetnie nada się do tego ręcznik papierowy) i odkładamy w ciepłe miejsce (wszystko wykonujemy będąc w rękawiczkach) na miesiąc (może być trochę dłużej). Czas ten jest ważny bowiem użyty był wodorotlenek sodu i dopiero po tym czasie mydło nie będzie żrące.

A zapach?

By mydło miało ładny zapach można dodać do niego np. ulbione przyprawy. Kolor nada np. papryka słodka lub kurkuma. Jeśli chcemy, by miało miły zapach zanim umieścimy je w foremkach warto dodać odrobinę aromatu np. waniliowego, można też wsypać szczyptę cynamonu itp. Tu panuje pełne pole manewru.

Domowe mydło jest jak widać łatwe do zrobienia, wymaga jednak czasu. Trzeba także pamiętać, by odpowiednio je przechowywać. Najlepiej użyć do tego mydelniczki, ewentualnie folii plastikowej. Jeśli stworzony przez nas kosmetyk będzie trzymany z dala od grzejnika, to z pewnością będzie zdatne do użycia przez rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.