Dlaczego warto jeść jarmuż? Do jakich dań go używać?

Jarmuż jest wciąż niezbyt popularny w polskiej kuchni. A szkoda, bowiem ma wiele doskonałych właściwości odżywczych i zdrowotnych. Nie bez powodu doceniano go już w starożytności.

Jarmuż – co to takiego?

Jarmuż jest odmianą kapusty, ma długie i pomarszczone liście. Roślina jest bardzo popularna w Skandynawii, jednak znajdziemy ja także w praktycznie każdym większym sklepie w naszym kraju. W Polsce wiele osób używa go głównie do ozdoby półmisków, na których serwowane są dania. To błąd, bowiem odpowiednio przygotowany jarmuż ma doskonałe właściwości zdrowotne. Jest bowiem skarbnicą witamin C i K, błonnika, białka, wapnia, sulforanu czy potasu.

Działa antynowotworowo

Niewiele osób jest świadomych, że warzywa kapustne, w tym właśnie jarmuż mają właściwości antynowotworowe. Zawdzięczają to zawartemu w nich sulforanowi – przeciwutleniaczowi. Składnik ten zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, prostaty czy płuc. Aby działał „mocniej” warto warzywa gotować na parze przez maksymalnie 4 minuty.

Jarmuż ma także karotanoidy, czyli luteinę zeaksantynę oraz beta karoten. Są to przeciwutleniacze, które także zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów np. jamy ustnej, przełyku, krtani czy pęcherza moczowego.

Nie wolno pominąć cennej witaminy K, którą także znajdziemy w ozdobnych liściach jarmużu. One z kolei hamują ryzyko pojawienia się raka pęcherzyka żółciowego, jajnika, piersi, okrężnicy czy wątroby. Niedobór witaminy K może mieć bardzo zły wpływ na zdrowie, zwiększa ryzyko rozwoju raka.

Jarmuż zawiera również pierwiastki (głównie potas), które sprawiają, ze naczynia krwionośne są drożne. Z kolei wapń odpowiada za dobre pompowanie krwi. To wszystko sprawia, że uregulowane jest ciśnienie krwi,naczynia krwionośne są wzmocnione, jest też zahamowany proces utleniania złego cholesterolu.

Jak przyrządzać?

Jarmuż można przygotowywać tak samo jak popularny w naszych kuchniach szpinak. Świetnie nadaje się do sałatek i idealnie smakuje w połączeniu z kaszą czy warzywami i ryżem. Wiele osób robi sobie z nich tzw. zdrową przekąskę, czyli chipsy. Wystarczy zapiec je na blaszce (można przyprawić solą, ziołami prowansalskimi bądź papryką słodką czy ostrą). Po 10 minutach pieczenia w 190 stopniach Celsjusza mamy doskonałą przekąskę, która dodatkowo ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Smoothie z jarmużu

Warto też robić sobie smoothie z jarmużu. Wystarczy jarmuż, jabłka oraz imbir dokładnie umyć, pokroić i włożyć do blendera. Do tego warto dorzucić banana oraz np. sok jabłkowy. Wszystko dokładnie miksujemy i gotowe. Latem warto dodać jeszcze kilka kostek lodu, by smoothie było bardziej orzeźwiające i energetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.