Otwarte Strefy Aktywności – to szansa na relaks w każdej gminie

Na początku 2018 roku ruszył program Otwarte Strefy Aktywności. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem i daje szansę, na rozwój każdej z gmin.

Ministerstwo Sportu i Turystyki zgodnie z założeniami ma zamiar przeznaczyć na Otwarte Strefy Aktywności ponad 100 mln zł. Dzięki temu istnieje możliwość udzielenia wsparciom wielu gminom, które samodzielnie często nie mogłyby sobie pozwolić na tego typu wydatek.

Otwarte Strefy Aktywności – co to takiego?

Program Otwarte Strefy Aktywności, nazywany OSA ma na celu wspomaganie rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Ma to być miejsce, z którego będą korzystały i gdzie się będą spotykały całe pokolenia. Oczywiście chodzi tu o place zabaw, ale nie tylko. Obecnie bardzo mocne są siłownie plenerowe oraz urządzenia zręcznościowe. Ministerstwo zauważyło, że w wielu gminach nie ma takich stref relaksu, a włodarzy nie stać, by móc je stworzyć swoim mieszkańcom. Dlatego ważne jest stworzenie obiektów sportowych oraz miejsc, które pozwolą efektywnie i zdrowo spędzać czas.

Siłownie w plenerze to świetna propozycja spędzania wolnego czasu

Większość osób zgadza się z twierdzeniem, że ćwiczenie na zewnątrz jest przyjemniejsze oraz zdrowsze. Przebywanie na świeżym powietrzu pozwala nam dotlenić się oraz – dzięki słonecznym promieniom – uzupełnić poziom witaminy D, która ma wpływ na nasze dobre samopoczucie (do tego zielony kolor oraz świeże powietrze łagodzą nerwy) oraz wzmocnić odporność. To szczególnie ważne w przypadku osób, które wykonują pracę biurową. To także, a może przede wszystkim, sposób na poprawienie sprawności fizycznej i kondycji.

Artykuł powstał na podstawie materiałów, które są dostępne na internetowej https://www.otwartestrefyaktywnosci.pl. Dokładnie jest na niej opisany program Otwarte Strefy Aktywności. Można także znaleźć przykładowe realizacje wykonane przez firmę FitPark, która jest partnerem w realizacji Otwartych Stref Aktywności i wiodącym producentem oferującym urządzenia do aktywnej rekreacji w terenie. FitPark pomaga też zaprojektować, dobrać urządzenia i wykonać całkowity obiekt, jakim są Otwarte Strefy Aktywności.

Taki ogólnorozwojowy trening wzmacnia mięśnie (kiedy są dotlenione, ćwiczenia dają znacznie lepsze efekty) oraz uwalnia od bólu i przynosi ulgę naszym plecom oraz nogom. Również nasza sylwetka wygląda znacznie lepiej. Nie bez znaczenia jest też to, że korzystanie z siłowni plenerowych jest całkowicie darmowe. Poza tym to opcja dosłownie dla każdego, ponieważ na każdej z maszyn znajduje się instrukcja obsługi. Można znaleźć też propozycje dotyczące ćwiczeń. Nawet osoba, która dotychczas prowadziła bierny tryb życia, szybko zorientuje się o co chodzi. Na dodatek, kiedy mówimy o siłowniach plenerowych, liczy się również to, że są ogólnie dostępne, co oznacza, że z siłowni zewnętrznej możemy korzystać w dowolnym czasie. Wartością dodaną jest też to, że takie miejsca pozwalają na integrację z innymi osobami. A projekt Otwarte Strefy Aktywności umożliwia powstawanie tych miejsc bez zbyt dużego obciążania gmin.

Duże dofinansowanie

Gminy mogą dostać dofinansowanie na takie strefy relaksu, czyli siłownie „pod chmurką”, place zabaw czy urządzenia do gier na zewnątrz nawet 70% ich wartości. Program jest realizowany od początku 2018 do końca 2019 roku, więc wciąż można się zgłaszać. Możliwe jest współfinansowanie dwóch wariantów programu Otwarte Strefy Aktywności – podstawową i rozszerzoną.
W pierwszym przypadku koszt obiektu wynosi około 50 tys. zł, a w planach jest stworzenie siłowni plenerowej i trefy relaksu. Tu dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej sięga do 50% wydatków kwalifikowanych (aczkolwiek nie więcej niż 25 tys. zł). Może to być też 70% (nie więcej niż 35 tys. zł), gdy chodzi o uboższe gminy.

Wariat rozszerzony jest obszerniejszy. Tu Otwarte Strefy Aktywności składają się z siłowni plenerowej, strefy relaksu, placu zabaw o charakterze sprawnościowym oraz ogrodzenia terenu. Koszt obiektu to około 100 tys. zł a dofinansowanie może być procentowo takie same, jak w przypadku wariantu podstawowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.